Infrastruktura logistyczna to system dróg lądowych, wodnych, portów lotniczych, portów morskich i/lub sieci telekomunikacyjnych znajdujących się na określonym terenie. Są to środki techniczne umożliwiające przemieszczanie, przeładunek i magazynowanie towarów. W systemowym ujęciu wyróżnia się w niej 3 składowe:
1. infrastrukturę liniowa – istniejąca w państwie sieć obejmująca każdy wydzielony pas terenu przeznaczony do ruchu lub postoju środków transportu wraz z leżącymi w jego ciągu obiektami inżynierskimi. Niekiedy do infrastruktury liniowej są również zaliczane odcinki rzek, ale tylko wtedy, gdy są pogłębiane i kanalizowane.
PRZYKŁADY INFRASTRUKTURY LINIOWEJ:
- drogi krajowe,
- wojewódzkie,
- ogólnopolskie,
- ekspresowe,
- autostrady,
- drogi powiatowe,
- miejskie i gminne
PRZYKŁAD PRAKTYCZNY
Obwodnica Północna Krakowa to wysokiej klasy połączenie samochodowe na kierunku: wschód – zachód na północnej stronie miasta. Wpływa ona na poprawę warunków jazdy i bezpieczeństwa ruchu, zwiększenie komfortu życia i bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców, odciążenie III obwodnicy Krakowa z ruchu zewnętrznego (źródłowego, docelowego, tranzytowego) jak i ruchu wewnętrznego, co w perspektywie poprawia przepustowość układu drogowego Krakowa.
2. infrastrukturę punktowa – wyodrębnione przestrzennie obiekty służące stacjonarnej obsłudze ładunków oraz środków przewozowych transportu. Te strategicznie ulokowane punkty umożliwiają szybkie i sprawnie zorganizowane przemieszczanie towarów i środków przewozowych. Dzięki infrastrukturze punktowej, logistyka ma możliwość optymalizacji tras, minimalizacji kosztów transportu oraz zoptymalizowanego wykorzystania zasobów. Znaczenie infrastruktury punktowej w logistyce jest kluczowe dla skutecznej koordynacji procesów logistycznych, co przekłada się na efektywność łańcucha dostaw i zadowolenie klientów.
PRZYKŁADY INFRASTRUKTURY PUNKTOWEJ:
- obiekty służące obsłudze środków przewozowych
- terminale intermodalne,
- stacje zaopatrzenia,
- centra logistyczne,
- stacje kolejowe,
- wodne śródlądowe,
- porty lotnicze.
PRZYKŁAD PRAKTYCZNY
Centrum dystrybucyjne Biedronki w Stawigudzie obok Olsztyna zaopatruje ok. 250 sklepów w północno-wschodniej Polsce. Dzięki temu znacznie skracają się pokonywane dystanse przez ciągniki siodłowe z towarem. Biedronka miała do tej pory 16 swoich centrów dystrybucyjnych, równomiernie zlokalizowanych w całej Polsce. W tym tygodniu otworzyła kolejne.
3. infrastrukturę komunikacyjna (informatyczna) – środki przekazu, standardy wymiany danych i środki zabezpieczające ich przepływ
PRZYKŁADY INFRASTRUKTURY KOMUNIKACYJNEJ:
- sieć komputerowa (LAN),
- serwery,
- oprogramowanie na serwerach,
- terminale do komunikacji
PRZYKŁAD PRAKTYCZNY
Z początkiem 2021 roku w przedsiębiorstwie Paul Schockemöhle został implementowany nowy system zarządzania magazynem klasy WMS firmy Quantum Qguar. To system wspomagający obsługę procesów magazynowych w magazynach własnych lub usługowych. System wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu technik informatycznych oraz logistycznych.
&
Prawidłowo zaprojektowana i dobrana infrastruktura logistyczna zapewnia sprawny i szybki przepływ towarów oraz informacji, pozwalając na prawidłowe zarządzanie procesami, wzrost efektywności, usprawnienie zarządzania oraz obniżenie kosztów działalności logistyki.
BIBLIOGRAFIA
Dembińska I., Infrastruktura logistyczna gospodarki w ujęciu środowiskowych uwarunkowań zrównoważonego rozwoju, Szczecin 2018.
Smolnik P., Infrastruktura drogowa w Polsce w latach 2010-2014. TTS Technika Transportu Szynowego, 2015.
Żołądź K., Infrastruktura systemów logistycznych a bezpieczeństwo. Rocznik Bezpieczeństwa Morskiego, 2018.
BIBLIOGRAFIA PRAKTYCZNA
https://zk.opole.pl/centrumprzesiadkowe/
https://media.biedronka.pl/207965-biedronka-otwiera-najnowoczesniejsze-centrum-dystrybucyjne-w-stawigudzie
https://s52-polnocnaobwodnicakrakowa.pl/
https://zk.opole.pl/centrumprzesiadkowe/
Autor: Aleksandra Tomczyk