O projekcie

Projekt pt. „Miasto 4.0 – uniwersalny model dojrzałości” uzyskał dofinansowanie w konkursie w ramach Nauki dla Społeczeństwa II i jest realizowany w Katedrze Marketingu i Zarządzania Łańcuchami Dostaw działającej przy Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego.

Celem naukowym projektu jest konceptualizacja uniwersalnego modelu dojrzałości smart city, które w każdym wymiarze wspomagane jest przez technologię Industry 4.0. Model będzie obejmował narzędzia, pozwalające na pomiar stopnia zaawansowania wsparcia technologii 4.0 w rozwoju smart city, umożliwią one benchmarking oraz pozwolą na wypracowanie strategicznych kierunków rozwoju miasta.

Celem poznawczym jest identyfikacja kluczowych zmiennych modelu, a także czynników decydujących i wspierających wdrażanie technologii 4.0 w smart city.

Celem metodycznym jest opracowanie narzędzi pozwalających na kompleksową ocenę dojrzałości smart city, dokonanie rankingu miast oraz stworzenie road map dla władz samorządowych.

Opracowanie uniwersalnego modelu dojrzałości smart city nastąpi na podstawie identyfikacji kluczowych zastosowań Industry 4.0 w poszczególnych obszarach funkcjonowania miasta przeprowadzonych w wybranych miastach zajmujących odpowiednio wysokie miejsca w dostępnych rankingach smart city miast ocenianych w 9 wymiarach: kapitał ludzki, spójność społeczna, gospodarka, zarządzanie, środowisko, mobilność i transport, planowanie urbanistyczne, zasięg międzynarodowy i technologia.

Podczas badań empirycznych zostanie zastosowana triangulacja w celu wykorzystania zarówno metod jakościowych, jak i ilościowych.

Badania ilościowe zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem CAWI wśród samorządów miast, skierowanych do osób odpowiedzialnych za poszczególne obszary funkcjonowania miasta, a także interesariuszy.

Badania jakościowe przeprowadzone zostaną metodą panelu ekspertów. Celem panelu będzie ocena wyników uzyskanych w badaniach poszczególnych miast oraz identyfikacja zmiennych, które zostaną zastosowane w opracowaniu modelu dojrzałości smart city. Na tej podstawie opracowany zostanie uniwersalny model dojrzałości miasta we wszystkich jego wymiarach, a także road map, będąca drogowskazem dla władz miast w zakresie pożądanych i preferowanych projektów w zakresie wdrażania narzędzi Industry 4.0.

Publikacje zespołu badawczego dotyczą różnych elementów inteligentnego miasta, wśród których znajduje się smart mobility, smart economy, smart living, smart government, smart people, smart environment.

Zbudowanie inteligentnego miasta jest możliwe jedynie w przypadku partycypacji w jego tworzeniu włodarzy miast, biznesu oraz mieszkańców. Nie zwlekaj – dowiedź się więcej na temat podejmowanych inicjatyw!

Rozpowszechnienie informacji na temat realizowanych działań na rzecz inteligentnych miast odgrywa kluczową rolę w naszym projekcie. Dowiedz się więcej!