Carpooling jest to to system upodabniający i wykorzystujący samochód osobowy do transportu zbiorowego, co pozwala zwiększyć liczbę pasażerów w czasie przejazdu, głównie poprzez integrację osób dojeżdżających do pracy lub ośrodka nauki na tych samych trasach. Idea carpoolingu sięga czasów drugiej wojny światowej, kiedy to w Stanach Zjednoczonych osoby łączyły się w grupy podróżujących w celu zmniejszenia zużycia gumy oraz olejów w transporcie indywidualnym.
Carpooling działa na zasadzie oferowania przez kierowcę wolnego miejsca w samochodzie, przy tym dzieląc się kosztami podróży. Carpoolerzy umawiają się na wspólną podróż w określonym miejscu i czasie głównie poprzez specjalistyczne serwisy internetowe, portale społecznościowe, tablice ogłoszeń its. Carpooling różni się od autostopu tym, że jego uczestnicy umawiają się na odbycie podróży wcześniej oraz dzielą się kosztami przejazdu.
Carpooling dzieli się na:
– dojazdy codzienne (np. dojazdy do pracy),
– dojazdy cykliczne (przejazdy o stałej częstotliwości),
– dojazdy epizodyczne.

ZALETY I WADY CARPOOLINGU
Do zalet carpoolingu zaliczyć można:
– Zmniejszenie kongestii poprzez zmniejszenie liczby samochodów osobowych na drogach,
– Poprawę jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji spalin,
– Oszczędność kosztów dojazdów (np. koszty eksploatacji samochodu, redukcja kosztów paliwa itd.),
– Nawiązywanie nowych znajomości.

Do wad carpoolingu zalicza się:
– Konieczność dostosowania się do innych podróżujących współdzielonym środkiem transportu (czas, miejsce),
– Możliwe niebezpieczeństwo przejazdów z nieznajomymi osobami.

BlaBlaCar JAKO WYSPECJALIZOWANY SERWIS CARPOOLINGOWY
W Polsce wspólne przejazdy nabierają co raz większej popularności. Serwis BlaBlaCar oferuje znalezienie miejsca w pojeździe oraz zgłoszenie oferty przejazdu. Użytkownicy mogą przeglądać profile kierowców oraz wystawiać oceny za przejazd. Środki za przejazd kierowca otrzymuje od pasażera w gotówce po dotarciu na miejsce docelowe podróży, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo transakcji. Dodatkowo BlaBlaCar zawarł współpracę z ponad 100 przewoźnikami autobusowymi, w tym: Sindbadem, Polonusem, Neobusem.

BIBLIOGRAFIA PRAKTYCZNA
https://www.blablacar.pl/
https://hopcar.pl/pl_PL/
https://bytheway.pl/wspolne
https://pl.carpul.eu/
https://www.inonecar.com/

BIBLIOGRAFIA
Boichuk. N., Sustainability: Carpooling as a Component of Smart Mobility. W: Education Excellence and Innovation Management: A 2025 Vision to Sustain Economic Development during Global Challenges. Proceedings of the 35th International Business Information Management Association Conference (IBIMA), Soliman Khalid S. (red.), 2020, International Business Information Management Association (IBIMA), 15786-15794.
Borucka A., Załęski Ł. (2017). Carpooling w aspekcie zrównoważonego rozwoju transportu. Gospodarka Materiałowa i Logistyka, 5, 51-64.
Brożyna E. (2018). Carpooling – konkurencja dla transportu publicznego? Analiza zadowolenia osób korzystających ze wspólnego podróżowania. Rynek i marketing, Autobusy 1-2, 32-37.
Gandia R., Antonialli F., Nicolaї I., Sugano J., Oliviera J., Oliviera I. (2021). Casual Carpooling: A Strategy to Support Implementation of Mobility-as-a-Service in a Developing Country. Sustainability, 13, 2774.

Autor: Natalia Boichuk