Cross-docking jest metodą dystrybucji towarów, która pomija etap magazynowania poprzez przeładunek towarów z jednego doku do drugiego doku oraz transportowanie do klienta ostatecznego bez żadnych procesów pośrednich. Najlepszą praktyką cross-docking jest proces odbioru produktów, a następnie ich wysyłki tego samego dnia bez składowania na magazynie. Poprzez stosowanie cross-dockingu możliwe jest nie tylko skrócenie czasu realizacji zamówienia, ale również oszczędzenie kosztów magazynowania towarów, a nawet zmniejszenia liczby magazynów.

JAK DZIAŁA CROSS DOCKING?
Przedsiębiorstwa stawiają nacisk na ograniczenie czasu realizacji zamówienia poprzez szybsze przemieszczanie się produktów w łańcuchu dostaw. Np. dzięki cross-dockingowi towary schodzące z linii produkcyjnej są natychmiastowo sortowane oraz konsolidowane w taki sposób, aby jak najszybciej dotarły do klienta końcowego. Oznacza to, że jest pominięty etap składowania towaru w centrach dystrybucyjnych, co wiąże się ze skróceniem czasu dostawy, a zatem ze wzrostem poziomu zadowolenia klienta. Czyli, gdy sklep A zgłasza zapotrzebowanie na produkt X w ilości 20 szt., towar z linii produkcyjnej (lub doku wejściowego) trafia do doku wyjściowego, gdzie naklejana jest etykieta, a następnie trafia na linię wysyłkową odpowiadającą sklepowi A, kolejnie wędruje bezpośrednio do sklepu A.

Żeby wdrożyć cross-docking w przedsiębiorstwie należy uwzględnić, czy posiada się:

  1. Właściwy rodzaj produktu.
  2. Dokładne i przewidywalne zapotrzebowanie na produkt.
  3. Wiarygodnych, terminowych oraz niezawodnych dostawców.
  4. System informatyczny, który ułatwi zarządzanie przepływami towarów w łańcuchu dostaw (np. automatyczna awizacja wysyłki, zarządzanie przeładunkiem, magazynem, placem i systemami śledzenia).
  5. Wyszkolonych koordynatorów, którzy będą kontrolować przeładunek oraz konsolidację towarów.
  6. Odpowiednią infrastrukturę magazynową, pozwalającą na szybki przeładunek towarów z jednego środka transportu na inny środek transportu.

CROSS-DOCKING W BRANŻY SPOŻYWCZEJ
W branży spożywczej szybkość przemieszczania towarów jest głównym z czynników, zapewniającym wysoką jakość produktów. Hiszpańska sieć supermarketów Eroski wdrożyła w swoim centrum dystrybucyjnym cross-docking, który owocował zdolnością dystrybucji 80% dostarczonych produktów w ciągu jednego dnia roboczego i przygotowanie pozostałych 20% do wysyłki na kolejny dzień. Poprzez zastosowanie cross-dockingu firma Eroski jest w stanie zapewnić stałe zaopatrzenie swoich punktów sprzedażowych.
Źródło: https://www.mecalux.pl/blog/przyklady-zastosowanie-cross-docking-magazyn

BIBLIOGRAFIA
Antonowicz, M., Kikuła, A. (2015). Zastosowanie cross-dockingu w logistyce dystrybucji na przykładzie firmy InPost. Problemy Zarządzania, Finansów i Marketingu 41/2, 399-409.

BIBLIOGRAFIA PRAKTYCZNA
https://revenuesandprofits.com/practices-maximize-cross-docking-performance/
https://loadproof.com/top-3-cross-docking-best-practices/
https://www.producetraceability.org/documents/Cross_Docking_Best_Practice_Guide_JA_11_30_11__4__KV_AF.pdf
https://www.snp-poland.com/pl/poradnik/cross-docking-w-sap/

Autor: Nataliia Boichuk