„Zielony” magazyn (ang. Green Warehouse) jest koncepcją, mającą na celu zmniejszenie zużycia energii oraz zużycia materiałów podczas procesów zachodzących na magazynie. Praktyka „zielonego” magazynowania wywodzi się z koncepcji zielonej logistyki. Zielony magazyn odgrywa kluczową rolę w przejściu od konwencjonalnego podejścia degradującego środowisko na bardziej przyjazny dla środowiska sposób zarządzania logistyką. Zielone magazynowanie jest zorientowane również na pracowników, gdyż obejmuje zagadnienia związane z bezpieczeństwem w pracy oraz dobrym samopoczuciem pracowników [Roy 2010].
Wzrost zanieczyszczenia środowiska oraz obawy związane ze śladem węglowym mogą skutkować coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorstw „zazielenianiem” magazynów. Potwierdzeniem spełnienia wysokich standardów obiektu magazynowego może być uzyskanie certyfikacji typu BREEAM, LEED i inne.

JAK „ZAZIELENIĆ” MAGAZYN ?
Koncepcja „zielonego” magazynu zakłada oddziaływanie na bardziej racjonalne zużywanie zasobów w procesach magazynowych, zastępowanie technologii szkodliwych dla środowiska bardziej przyjaznymi, a także pro-środowiskowe kształtowanie samych procesów magazynowych. Można to osiągnąć poprzez wdrożenie szeregu rozwiązań w zakresie:

1. Gospodarowania energią
Oświetlenie w niezautomatyzowanych magazynach może pochłaniać do 70% kosztów zużycia energii (zgodnie z informacją przedstawioną przez Carbon Trust Implementation Services (Rys. 1) oświetlenie magazynowe pochłania najwięcej kosztów). Aby zredukować koszty oświetlenia zaleca się:
– Wdrożyć energooszczędne oświetlenie;
– Wyłączyć zbędne oświetlenie poza godzinami pracy;
– Zainstalować czujniki ruchu i timery (wyłączniki czasowe);
– Wykorzystywać jak najwięcej światła dziennego poprzez montaż okien dachowych oraz szklanych ścian;
– Wyłączyć oświetlenie w przypadku, gdy światło dzienne jest wystarczające;

Poza tym aby właściwe gospodarować energią należy:
– Zainstalować panele słoneczne wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,
– Wykorzystać alternatywne źródła energii, takie jak turbiny wiatrowe bądź biomasa,
– Stosować podział na strefy oraz wykorzystywać termostaty czasowe, gdyż ogrzewanie może pochłaniać ponad 15% kosztów energii,
– Stosować kontrolery czasu na urządzeniach, które mogą być wyłączone poza czasem pracy,
– Wykorzystać naturalne systemy wentylacji, takie jak kominy wentylacyjne, automatycznie otwierane okna, oddychające ściany
– Wykorzystywać przy chłodzeniu magazynów reflektory słoneczne oraz mobilne centrale wentylacyjne,
– Wyposażyć drzwi w uszczelki, zapobiegające przedostawaniu się powietrza i wody,
– Sprawdzać poziom izolacji oraz zwiększać go tam, gdzie jest to możliwe.

2. Gospodarowania wodą
Aby odpowiednio gospodarować wodą należy przede wszystkim wykorzystywać deszczówkę oraz zmniejszyć zużycie wody w urządzeniach sanitarnych.

3. Gospodarowania zasobami materiałowymi
By właściwe zarządzać zasobami materiałowymi powinniśmy poddawać recyklingowi wszystkie te elementy, które można ponownie przetworzyć. Zasadne jest również wykorzystywanie trwałych materiałów, tak by przedłużyć życie pojemników czy palet.

4. Zmiany używanych technologii
W procesach transportowych warto korzystać ze środków transportu zasilanych elektrycznie lub hybrydowo, stosować stacje ładowania akumulatorów typu „In-rack” dla transportu wewnętrznego oraz zainstalować płyty wytwarzające energię kinetyczną na drodze dojazdowej dla pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z zakładu.

5. Zmiany realizowanych procesów
Wykorzystując m.in. analizę ABC w celu zapewnienia popularnym towarom miejsca na magazynie bliżej obszarów wysyłki można zmniejszać ruch na magazynie co przełoży się na oszczędność energii. Należy monitorować stan i zakres prac na danych stanowiskach, jak i w całym magazynie, aby eliminować ewentualne straty czy wprowadzać usprawnienia.

6. Zmiany przyzwyczajeń użytkowników
By magazyn był bardziej zielony istotne jest aby angażować pracowników w zmiany związane z jego funkcjonowaniem. Należy zachęcać personel do wykorzystania rowerów czy transportu publicznego w dotarciu do pracy, przeprowadzać szkolenia dotyczących zielonych inicjatyw. Dobrą praktyką jest także organizowanie akcji sadzenia drzew i krzewów. Ponadto, należy zapewnić na magazynie efektywność operacyjną – zredukować zbędne ruchy, dążyć do dokładnej kompletacji i wysyłki towarów, jak i skutecznego wykorzystania przestrzeni magazynowej.

KOMPLEKS MAGAZYNOWO-BIUROWY WOLNY OD EMISJI CO2
TNT uruchomiło pierwszy kompleks magazynowo-biurowy wolny od emisji dwutlenku węgla (CO2). Inwestycja, zlokalizowana w holenderskim Veenendaal, jest pierwszym z szeregu “zielonych” budynków, które firma tworzy w ramach autorskiego globalnego programu prośrodowiskowego o nazwie Planet Me. Design budynków wyróżnia je z otoczenia: zostały zaprojektowane tak, aby maksymalnie korzystać ze światła dziennego, ograniczając tym samym potrzebę instalacji sztucznego oświetlenia. Budynek sam generuje energię potrzebną do funkcjonowania – służy temu ponad 300 paneli słonecznych. Do ogrzania i chłodzenia budynku wykorzystywane są wody gruntowe. Ta kombinacja technologii i nowoczesnych rozwiązań pozwala zaoszczędzić ponad 70 proc. energii w porównaniu z tradycyjnym budynkiem. Również pojawiły się takie rozwiązania jak ekologiczne toalety (zasilane w wodę za pośrednictwem zbiorników deszczówki), energooszczędne ekspresy do kawy oraz biodegradowalne meble. Do wyłożenia chodników wykorzystano używany klinkier.

ZIELONE ROZWIĄZANIA SEGRO LOGISTIC PARK WARSAW
Nowa część budynku C o powierzchni prawie 15 000 mkw. w Segro Logistics Park Warsaw, Nadarzyn otrzymała certyfikat BREEAM na poziomie VERY GOOD. Wynik 63,9 proc., jest najlepszym spośród wszystkich osiągniętych do tej pory przez obiekty magazynowe w Polsce, co potwierdza wysoką jakość i efektywność rozwiązań ekologicznych stosowanych przez dewelopera. Inwestycja zdobyła wysokie noty przede wszystkim za efektywność energetyczną. W obiekcie wykorzystano m.in. inteligentne oprawy LED sterowane systemem DALI, dające możliwość zarządzania oświetleniem i pozwalające na ograniczenie zużycia energii elektrycznej nawet o 30 proc. Dzięki instalacji czujników, w przypadku braku ruchu w danej alejce, oświetlenie jest w niej automatycznie wygaszane, a następnie wyłączane. Oszczędności zapewniają także zawory regulujące pobór wody zainstalowane w budynku biurowym. Rozwiązanie to ogranicza zużycie wody o około 10 proc. i umożliwia natychmiastowe odcięcie dopływu w przypadku pojawienia się przecieku.

BIBLIOGRAFIA

  1. Bartolini, M., Bottani, E., Grosse, E. (2019). Green warehousing: Systematic literature review and bibliometric analysis. Journal of Cleaner Production, 242-258.
  2. Roy, M. (2020). Green warehouse. ASHRAE Journal, Vol. 52, no. 3, 2010, p. 64+. Gale Academic OneFile.
  3. Richards, G., Grinsted S. The logistics and supply chain toolkit. Over 90 tools for transport, warehousing and inventory management. Kogan Page. London, Philadelphia, New Delhi: 2013.
  4. https://plgbc.org.pl/
  5. https://www.breeam.com/
  6. https://www.usgbc.org/leed

BIBLIOGRAFIA PRAKTYCZNA

  1. https://www.logistyczny.com/biblioteka/w-magazynie/item/2276-zielone-zyski
  2. https://investorrealestateexpert.co/zielone-magazyny-7r-innowacyjna-eko-linia-produktowa-a-trendy-rynku/
  3. https://igps.net/blog/2018/07/24/green-warehouse-practices-running-an-eco-friendly-storage-warehouse/

Autor: Nataliia Boichuk