GPS (z ang. Global Positioning System) Globalny System Pozycjonowania jest systemem satelitarnym, opracowanym przez Departament Obrony USA. Został stworzony na potrzeby wojska, natomiast dzisiaj jest narzędziem powszechnie wykorzystywanym przez szerokie grono odbiorców.

GPS jest zaawansowanym technicznie systemem, składającym się z satelitów krążących nad powierzchnią Ziemi, naziemnych stacji kontrolnych i odbiorników sygnału. Funkcjonowanie systemu opiera się na pomiarze czasu jaki jest potrzebny na dotarcie sygnału radiowego z satelity do odbiornika, po jego przetworzeniu. W ten sposób możliwe jest określenie położenia obiektów w czasie rzeczywistym, niezależnie od warunków.

ZASTOSOWANIE GPS W LOGISTYCE

  1. Nawigacja

Najpopularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym technologię GPS jest nawigacja samochodowa. Jest ona z sukcesem wykorzystywana zarówno przez użytkowników indywidualnych jak i kierowców realizujących przewóz.

Nawigacja w swojej podstawowej funkcji powala na wytyczenie trasy z punktu A do punktu B. W dzisiejszych czasach natomiast nawigacja oferuje szereg dodatkowych funkcji takich jak wyznaczanie optymalnej trasy, omijanie korków i wypadków, wyświetlanie wolnych miejsc parkingowych w sytuacji gdy pojazd znajduje się kilometr od celu destynacji.

Dzisiejsze nawigacje z sukcesem łączą w sobie funkcje nawigacji i elementy multimedialne, co pozwala użytkownikom nie tylko odnaleźć właściwą trasę ale także odtwarzać muzykę, filmy, korzystać z Internetu, mieć dostęp do kalendarza, kamery czy notatnika. Producenci nawigacji udoskonalają swoje produkty uaktualniając mapy i wprowadzając coraz nowsze funkcje i dodatkowe elementy systemu.

  1. Monitorowanie trasy przejazdu

System GPS jest z powodzeniem wykorzystywany w przedsiębiorstwach spedycyjnych i transportowych gdyż pozwala na precyzyjne monitorowanie realizacji usługi transportowej. Ponadto pozwala efektywnie zarządzać flotą a także kosztami np. paliwa.

Dzięki zastosowaniu GPS w przewozie możliwe jest monitorowanie w czasie rzeczywistym przewozu, co pozwala zidentyfikować opóźnienia, ewentualne przestoje lub zmianę czasu dostarczenia ładunku.

GPS przy wykorzystaniu sond umieszczonych w baku, pozwala również ustalić spalanie pojazdu na trasie i porównać zużycie paliw danego pojazdu. W ten sposób możliwe jest zidentyfikowanie stylu jazdy kierowców i wprowadzenie ewentualnych zmian w tym zakresie. Obniżenie zużycia paliwa natomiast pozwoli zmniejszyć koszty przewozu, w dużych przedsiębiorstwach nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie.

  1. Terminowość dostaw

Wykorzystanie GPS w monitorowaniu przewozu pozwala nie tylko zmniejszać koszty czy zarządzać flotą ale również zapewnia terminowość dostaw i niweluje negatywne konsekwencje niespodziewanych zjawisk.

W trakcie realizacji usługi transportowej mogą pojawić się pewne zdarzenia losowe jak np. wypadek, na które kierowca ani planista nie mają wpływu. Zator może opóźnić przewóz a co za tym idzie dostawę nawet o wiele godzin, co zwiększy koszty i obniży zadowolenie klienta z usługi. System GPS jest doskonałym przykładem radzenia sobie w takich sytuacjach, dzięki monitorowaniu przewozu w czasie rzeczywistym planista, w sytuacji losowej operator może od razu zmienić trasę przewozu tak by zapewnić płynność przejazdu, a co za tym idzie termin dostawy.

  1. Czas pracy kierowcy

System GPS w znacznej mierze usprawnia rozliczanie godzin pracy kierowcy. System w sposób automatyczny generuje informację o czasie jazdy kierowcy. Ta automatyzacja odczytu poprzez pobór danych umożliwia sprawne rozliczenie czasu jazdy i odpoczynku danego kierowcy. Skraca czas konieczny do rozliczenia czasu pracy kierowcy i pozwala zrobić to zdalnie, bez konieczności fizycznego kontaktu z kierowcą w bazie. Ponadto system w czasie rzeczywistym informuje kierowcą o konieczności odpoczynku co z pewnością ułatwia kierowcy pracę, gdyż nie musi on szczegółowo pilnować czasu jazdy i przerw, system zrobi to za niego.

GPS powstał jako narzędzie przeznaczone dla wojska, natomiast dzisiejsza logistyka nie wyobraża sobie funkcjonowania bez systemu GPS. Coraz częściej systemy te są integrowane z szeregiem innych systemów informatycznych, które zapewniają kompleksową obsługę transportu. Wykorzystując GPS  możliwe jest sprawne i efektywne zarządzanie transportem, m.in. poprzez nadzór nad pracą kierowcy, przebiegiem trasy czy zużyciem paliwa.

BIBLIOGRAFIA

  1. Grzelak T., Zastosowanie technologii GPS, GPRS, wykorzystanie Internetu oraz systemu zdalnego zarządzania ruchem (ATMS) we współczesnym transporcie [w:] Współczesne procesy i zjawiska w transporcie (red.) Załoga E. (2006) Szczecin.
  2. Nowotyńska I. Tereszkiewicz K. (2012), Zastosowanie systemów nawigacyjnych i telematycznych w logistyce, Logistyka 3/2012.
  3. Simiński P. (2014), Monitoring w działaniach logistycznych na przykładzie transportu, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, nr 101, seria: Administracja i Zarządzanie.
  4. Zagórda M., Kiełbasa P., Juliszewski T., Dróżdż T., Szczuka M. (2017), Rejestracja pracy środków transportowych z wykorzystaniem systemu GPS, Czasopismo Autobusy: technika, eksploatacja, systemy transportowe 6/2017.

BIBLIOGRAFIA PRAKTYCZNA

  1. https://docplayer.pl/39090299-Zastosowanie-systemow-nawigacyjnych-i-telematycznych-w-logistyce.html
  2. https://www.multigps.pl/gps
  3. https://www.gpsnadzor.pl/przyklady-monitoringu-gps
  4. http://gpsnawi.prv.pl/Transport%20drogowy.html
  5. https://logistyczny.com/aktualnosci/nowosci-dla-tsl/item/3534-systemy-infis-w-praktyce-czyli-zalety-monitoringu-gps
  6. https://www.dachser.pl/pl/mediaroom/Technologie-pozycjonowania-satelitarnego-w-logistyce-10243
  7. https://www.suus.com/suus-news/2490/jak-internet-rzeczy-wp%C5%82ywa-na-rozw%C3%B3j-inteligentnej-logistyki
  8. https://www.moto.egospodarka.pl/166929,Od-nowinki-po-must-have-w-transporcie-W-czym-pomaga-nawigacja-GPS,1,87,1.html

Autor: Marlena Jaworska