Jest to efektywność energetyczna konkretnego pojazdu, wyrażona jako stosunek przebytej drogi na jednostkę zużytego paliwa. Efektywność paliwowa jest formą sprawności cieplnej, oznaczającą stosunek wysiłku do wyniku procesu, który przekształca chemiczną energię potencjalną zawartą w nośniku (paliwie) w energię kinetyczną lub pracę.
Efektywność paliwowa zależy od kilku czynników, w tym wydajności silnika, konstrukcji przekładni i konstrukcji opon. W większości krajów, stosujących system metryczny, zużycie paliwa jest określane jako zużycie paliwa w litrach na 100 kilometrów (l/100 km) lub kilometrach na litr (km/l). W wielu krajach nadal używających innych systemów, zużycie paliwa jest wyrażane w milach na galon (mpg), np. w USA, i także w Wielkiej Brytanii (galon imperialny); czasami istnieje zamieszanie, ponieważ galon imperialny jest o 20% większy niż galon amerykański, więc wartości mpg nie są bezpośrednio porównywalne. Tradycyjnie litry na mile były używane w Norwegii i Szwecji, ale były zgodne z unijną normą /100 km.
LISTA DZIAŁAŃ WSPOMAGAJĄCYCH EFEKTYWNOŚĆ PALIWOWĄ WEDŁUG FIRMY GOODYEAR DUNLOP SP. Z O.O
- Szkolenia kierowców – zachowanie kierowców jest największym czynnikiem wpływającym na zużycie paliwa, dlatego inwestycje w szkolenie kierowców szybko się opłacą, a koszty zmaleją.
- Współpraca z producentami sprzętu – kluczowym aspektem szkolenia kierowców jest zachęcenie do współpracy z producentami pojazdów, którzy mogą udzielić porad, jak najlepiej wykorzystać ich produkty.
- Oszczędność paliwa jest kluczowym czynnikiem przy zakupie pojazdów – producenci zwracają co raz większą uwagę na konieczność produkcji pojazdów o zwiększonej efektywności paliwowej. Dlatego należy w swojej flocie pojazdów wykorzystywać najnowsze rozwiązania.
- Inwestycje w wydajne opony.
- Poprawa aerodynamiki.
- Regularna i kompleksowa konserwacja pojazdu.
- Planowanie trasy przejazdu, uwzględniając puste przejazdy, korki oraz zużycie paliwa.
- Współpraca z klientami oraz poznanie ich potrzeby i wymagań dotyczących m.in. wpływu pojazdów na środowisko.
- Wykorzystanie telematyki do śledzenia zużycia paliwa.
JAK OSIĄGNĄĆ EFEKTYWNOŚC PALIWOWĄ – PORADY DLA KIEROWCÓW
- Należy prowadzić samochód na najniższych możliwych obrotach w taki sposób, aby wskazówka na obrotomierzu zawsze znajdywała się na zielonym pasku. Należy pamiętać, że im większy jest wrzucony bieg, tym niższe są obroty.
- Należy w pełni wykorzystywać hamowanie silnikiem.
- Należy unikać podwójnego wysprzęglania na synchronizowanej skrzyni biegów.
- Nie należy zmieniać każdego pojedynczego biegu na skrzyni biegów podczas zmiany biegów w góre lub w dół – stosuj zmianę biegów np. 2-4-6-8, gdzie jest to bezpieczne.
- Przed i po każdym wykorzystaniu pojazdu należy przeprowadzić kontrolę bezpieczeństwa pojazdu oraz zgłosić ewentualne usterki.
- Aby zapewnić efektywną jazdę należy używać maksymalnego momentu obrotowego silnika,
- Należy upewnić się, że ciśnienie w oponach jest odpowiednie. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach stwarza niebezpieczeństwo na drodze oraz wpływa na większe zużycie paliwa. Można napełnić opony azotem zamiast powietrza.
- Należy używać tempomatu, kiedy to jest możliwe i bezpieczne.
- Nie należy tankować paliwa po brzegi oraz zostawiać dyszę paliwą bez nadzoru.
Stosowanie wyżej wymienionych rad wpłynie na zmniejszenie zużycia paliwa; lepsze przyspieszenie pojazdu; mniejsze zużycie silnika, skrzyni biegów oraz opon; zapewnienie optymalnej prędkości podróży; zredukowanie wpływu na środowisko; bezpieczeństwo na drogach.
BIBLIOGRAFIA PRAKTYCZNA
- https://postconflict.unep.ch/humanitarianaction/documents/02_08-04_06-04_02-22.pdf
- https://rankomat.pl/samochod/jak-obliczyc-spalanie-samochodu
- https://fueleconomy.gov/
- https://www.nrcan.gc.ca/energy-efficiency/energy-efficiency-transportation/personal-vehicles/fuel-efficient-driving-techniques/21038
- https://fueleconomy.gov/
- https://www.samsara.com/guides/fuel-efficiency
Autor: Nataliia Boichuk