RFID (z nag. Radio Frequency Identification) jest radiowym systemem automatycznej identyfikacji pozwalającej na identyfikowanie przedmiotów i osób z kilku lub kilkunastu metrów oraz przesłać dane zgromadzone dane do komputera.
System RFID składa się z czytnika, który wyposażony jest w nadajnik, odbiornik, dekoder i antenę oraz etykiety zbudowanej z anteny i układu elektronicznego.
Czytnik jest urządzeniem, który odczytuje informację zapisane w tagach RFID. Tagi nazywane również transponderami są niewielkimi urządzeniami zapisującymi wymagane informacje.
Funkcjonowanie systemu opiera się na tym, iż czytnik przy pomocy anteny nadajnika wytwarza falę elektromagnetyczną, ta sama lub druga antena odbiera sygnał, a następnie fale są filtrowane i dekodowane aby odczytać informację znacznika.
Technologia RFID ma wiele zastosowań zarówno w logistyce jak i pozostałych obszarach gospodarki. Poniżej zaprezentowano przykład zastosowania systemu zarówno w procesach logistycznych jak i życiu codziennym, który został wprowadzony przez sieć Decathlon.
RFID W SIECI SKLEPÓW DECATHLON
W czerwcu 2019 r. zakończyła się realizacja projektu „100% RFID” w sieciach sklepów Decathlon, mający na celu zaopatrzenie wszystkich produktów sieci w łańcuchu dostaw w tag RFID. Projekt w Polsce rozpoczął się w 2008 r. gdy sieć wprowadziła technologię RFID w swoich sklepach, w 2014 r. stał się standardowym narzędziem obsługi klienta. Przez kolejne lata Decathlon starał się wprowadzić technologię radiowego przesyłu we wszystkich sklepach.
Technologia RFID w Decathlon jest wykorzystywana w realizacji procesów kasowych, co pozwala uniknąć konieczności obecności pracownika, a tym samym zaoszczędzić czas, który może zostać spożytkowany na inne czynności związane z obsługą klienta.
Zasada działania RFID w sieci sklepów Decathlon jest bardzo prosta. Klient wkłada swój towar do pojemnika przy kasie, a system sam określa jakie produkty oraz w jakiej ilości znajdują się w koszyku. Klient nie musi samodzielnie skanować każdego produktu, system zrobi to za niego.
Technologia ta umożliwia również bieżącą kontrolę stanów magazynowych oraz usprawnia proces inwentaryzacji, wprowadzając inwentaryzację autonomiczną z możliwością wykorzystania robotów.
Wykorzystanie RFID skraca czas oczekiwania na kasę, zmniejszając kolejkę, a tym samym poprawiając obsługę klienta.
BIBLIOGRAFIA
- http://plusuj.pl/images/StartInnowacji/Artykul-12.pdf
- https://oficyna.prz.edu.pl/fcp/qGBUKOQtTKlQhbx08SlkTUgxQX2o8DAoHNiwFE1xVS39bFVZpCFghUHcKVj0GQUw/18/public/otwarty-dostep/2016/wd-jankowska-m-2016-praca-pw-01.pdf
- https://ssl-kolegia.sgh.waw.pl/pl/KNoP/struktura/KL/publikacje/Documents/KRutkowski_Technologia_RFID.pdf
- https://www.pszw.edu.pl/images/publikacje/t038_pszw_2011_matulewski_pawlak_-_technologia_rfid_jako_czynnik_konkurencyjnosci.pdf
- https://www.rfidpolska.pl/technologia-rfid-co-to-jest/
BIBLIOGRAFIA PRAKTYCZNA
Autor: Marlena Jaworska