Kod kreskowy jest to wzór prostokątnych, równoległych, jasnych i ciemnych kresek lub komórek, który został uporządkowany zgodnie z opisem symboliki aby przedstawić dane w sposób czytelny maszynowo. Kod kreskowy jest pierwszym elementem zapewniającym swobodny przepływ towarów i informacji.
Ważnymi terminami w określeniu kodu kreskowego jest symbolika i symbol kodu. Symbolika odnosi się do sposoby przedstawienia danych w postaci kodu kreskowego, natomiast symbol kodu kreskowego to pewna kombinacja znaków symbolu i cech koniecznych w określonej symbolice, na którą składają się znaki start i stop, znaki danych, znaki kontrolne, pomocnicze i ciche strefy, tworząc całość czytelną dla skanera.
Cechy charakteryzujące kody kreskowe:
- Znaki danych
- Znaki kontrolne
- Znaki pomocnicze i margines
- Typ kodu
- Szerokość kresek, moduły
- Wymiar X
- Długość symbolu
- Samosprawdzalność znaku
Wyróżnić można dwa typy kodów kredkowych: kody dyskretne i kody ciągłe. Kody dyskretne, to kody, w których odstępy pomiędzy znakami symbolu nie zawierają informacji, a każdy znak rozpoczyna się i kończy kreską. Kody ciągłe, to takie, w których nie występują przerwy między znakami, co oznacza, że ostatni element symbolu poprzedniego styka się z pierwszym elementem symbolu następującego po nim, a wszystkie elementy zawierają dane.
Kody kreskowe mają szerokie zastosowanie, nie tylko w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw, ale również w życiu codziennym. Na większości produktów znajdujących się w punktach handlowych znajdują się kody kreskowe, które umożliwiają identyfikację towaru. To dzięki nim kasjer jest w stanie odczytać cenę czy zlokalizować wybrany towar w innym punkcie czy magazynie. Poniżej znajduję się kilka najpowszechniejszych zastosowań kodów kreskowych w logistyce.
ZASTOSOWANIE KODÓW KRESKOWYCH W LOGISTYCE
– identyfikacja produktów w produkcji, dystrybucji i transporcie
– usprawnienie procesów magazynowych w szczególności przyjęcia i wydania towaru,
– znakowanie przesyłek kurierskich,
– identyfikacja lokalizacji obiektów,
– wsparcie procesu produkcji poprzez znakowanie zasobów
– znakowanie ładunków czy palet w transporcie
– tworzenie etykiet miejsc składowania w magazynie
– usprawnienie procesu tworzenia dokumentacji
– ułatwienie procesu kompletacji wysyłki
– usprawnienie procesu inwentaryzacji magazynu
– skrócenie czasu płatności poprzez kody QR
Po więcej przykładów zastosowań kodów kreskowych, w szczególności w standardzie GS1 (międzynarodowego systemu standardów opracowanych przez przedsiębiorstwa, usprawniających funkcjonowanie łańcucha dostaw) zapraszamy do biblioteki praktycznej.
BIBLIOGRAFIA
- Janiak T. (red.) (2000). Kody kreskowe: rodzaje, standardy, sprzęt, zastosowania. Poznań:Instytut Logistyki i Magazynowania.
- Pieniak-Lendzion K., Demianiuk R.,(red.) (2015). Kody kreskowe i technologia RFID w działalności logistycznej: wybrane przykłady: praca zbiorowa. Siedlce: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego.
- Wróbel M. Lewandowski M.,(2017). Standard GS1 i jego rola w generowaniu przewagi konkurencyjnej na przykładzie Poczty Polskiej, Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ekonomika i Organizacja Logistyki, 2017, Vol.2 (3), p.103-114.
- https://www.gs1pl.org/kontakt/wytyczne-techniczne/41-specyfikacje-ogolne/file
BIBLIOGRAFIA PRAKTYCZNA
- https://www.gs1pl.org/standardy-i-rozwiazania/kody-kreskowe-gs1
- https://www.gs1pl.org/zamow-kod-kreskowy
- https://www.gs1pl.org/uslugi-i-narzedzia/moje-gs1
- https://www.rfidpolska.pl/system-gs1-standardy-kodowania-informacji/
Autor: Marlena Jaworska