Krajowe Forum Interesariuszy Agendy 2030
Konferencja „Smart Cities 2024”
W dniach 22-24 maja 2024 r. podczas VI Międzynarodowej Konferencji Green Cities 2024 odbywającej się na Politechnice Morskiej w Szczecinie zostały zaprezentowane wyniki naszego systematycznego przeglądu literatury dotyczącego wykorzystania narzędzi z zakresu Przemysłu 4.0 w koncepcji smart city. Poster przedstawiła dr Natalia Boichuk.
Konferencja ta była głębokim źródłem inspiracji, gdyż naukowcy z 13 państw podzielili się wynikami swoich badań oraz wyrazili opinie na temat wyzwań związanych z problemem ostatniej mili, logistyką zwrotną, kongestią w mieście, transportem towarowym oraz zrównoważoną logistyką. Jednym z przewodnich tematów była również współpraca nauki, biznesu i społeczeństwa w kontekście wypracowania zrównoważonych rozwiązań w logistyce miejskiej.
Uczestnicy konferencji mieli także możliwość zapoznania się z praktycznym podejściem do logistyki w mieście podczas wizyt studyjnych w DB Port, DPD Polska oraz GARO Polska.
Wymiana doświadczeń w międzynarodowym gronie z pewnością poskutkuje nowymi publikacjami oraz wspólnymi projektami.
Konferencja „Ekonomobilność w inżynierii ruchu”
W dniu 12 marca 2024 r. odwiedziłyśmy konferencję pt. „Ekomobilność w inżynierii ruchu„, pozyskując cenne informacje na temat mobilności w miastach. Wysłuchałyśmy wykład plenarny wygłoszony przez prof. dr hab. inż. Jerzego Merkisza na temat możliwości zmniejszania emisji w aglomeracjach miejskich przy wykorzystaniu silników spalinowych, elektrycznych oraz wodorowych. Niezwykle interesujące było także wystąpienie dr Sabiny Baraniewicz-Kotasińskiej dotyczące transportu w inteligentnym mieście, podczas którego zostały omówione problemy, z którymi borykają się mieszkańcy miast oraz ich włodarze, jak i były przedstawione możliwe rozwiązania tych niedogodności. Inż. Adrian Gruszczyński przybliżył wykorzystanie Inteligentnego Systemu Transportowego w Opolu jako elementu smart city. Dr Grzegorz Haber przedstawił dylematy nad zagadnieniem efektywności mobilności czy mobilności efektywności.
Wystąpienia pozostałych prelegentów również miały istotny wkład w nasze postrzeganie zrównoważonej mobilności.
Więcej informacji dotyczącej konferencji pod linkiem: https://ekomobilnosc.pnt.opole.pl/
Na zdjęciu: prof. dr hab. Sabina Kauf, dr inż. Iwona Pisz, dr Natalia Boichuk.
Przedsiębiorstwa i miasta w gospodarce obiegu zamkniętego
W dniu 29 lutego 2024 roku uczestniczyłyśmy w konferencji naukowej, organizowanej przez Kolegium nauk o przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dotyczącej przedsiębiorstw i miast w gospodarce obiegu zamkniętego. W trakcie konferencji przedstawione zostały wyniki badań prowadzone w Katedrze Logistyki w latach 2022-2023.
Rozważania skoncentrowały się w szczególności na innowacjach, strategiach, łańcuchach dostaw oraz miastach, jako kluczowych elementach kształtujących współczesne środowisko konkurowania w zgodzie z zasadami GOZ. W trakcie konferencji miałyśmy okazję wzięcia udziału w dyskusjach, pozwalających na głębsze zrozumienie wyzwań i możliwości związanych z implementacji zasad GOZ.
Więcej informacji na temat konferencji pod linkiem: https://www.sgh.waw.pl/knop/konferencje-i-seminaria-w-katedrze-logistyki
Na zdjęciu: prof. dr hab. Sabina Kauf, dr inż. Iwona Pisz.